Blog


17 Mayıs 2017


WordPress’i ilk duyduğunuzda neden wordpress diye kendinize sormuşsunuzdur. Bu yazımda wordpress web sitesi yaptırmak için 5 nedeni sıralayacağım. Online pazarlama bugünlerde herşeyi değiştiriyor. Sosyal medya insanların interneti nasıl kullanacaklarını yeniden tanımlıyor. Şirketler bu değişimleri yakalamak için ekstra çaba sarfetmek zorunda kalıyorlar, çünkü arama motorları yeni listeleme teknikleri geliştiriyor ve internetin dinamikleri takip etmekte zorlayan değişilikleri hergün önümüze getiriyor.
Fakat ülkemizde yavaş yavaş kobiler, faydalı ve esnek wordpress gibi içerik yönetim sistemleri ile online markalarının kontrolünü ele alıyorlar. Statik web sitelerini dinamik yapıya dönüştürerek içerik oluşturuculara dönüşüyorlar. Çünkü statik web sitesi = statik ticaret demektir. Web sitesini sürekli güncel tutmak arama motorlarlarının değerlendirmelerinde (pagerank) artış şansını getiriyor.
Web tasarımında çalıştığımız 10 yıllık bir süre sonunda gördük ki şirket yöneticileri ve site sahipleri web siteleri üzerinde çalıştıklarında daha çok bilgiye ve deneyime sahip oluyorlar. WordPress ile kurduğumuz web sitelerinde gözle görülür gelişmeleri 5 genel nedende topladım.

WordPress ücretsiz ve sürekli güncellenen bir yazılım
Çünkü wordpress, açık kaynak (opensource) bir yazılım ve hergün binlerce kişi üzerinde çalışıyor. Kullanmak için herhangi bir lisans ücreti ödemeniz gerekmez. Her zaman basit bir güncelleme işlemi ile gelişmektedir. WordPress tema/tasarım şablonları çoktur. Ancak size özel bir wordpress web tasarım isterseniz ekibimiz size kolayca bir tane hazırlayabilir.

Blog seçeneği içinde

Bir bloğa ihtiyacınız olsun olmasın, eninde sonunda sitenize ekleme ihtiyacı duyacaksınız. Web sitenize bir blog eklemek kritik bir öneme sahiptir. Aslında wordpress orjinalinde bir blog yazılımıdır. Zamanla içerik yönetim sistemine (cms) dönüşmüş olsa da o hala iyi bir blog yazılımı özelliklerine sahiptir. WordPress, müşterilerinizle video, resim veya yazı içerikleri paylaşmak için idealdir.

WordPress SEO için harika bir seçenek

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için arama motoru optimizasyonu (search engine optimization) genelde eksik kalmış bir konudur. Ancak satmakda olduğunuz ürün ve hizmetleri google da arayan insanların sizin bulması için çok önemli bir faktördür. Başka yazılımlar da programcıya ve kullanıcıya göre SEO açısından avantajları olsa da wordpress SEO için hazır pek çok özellik ve araçlarla gelmektedir. Ayrıca ücretsiz All in one SEO veya WordPress SEO Plugin gibi eklentilerle daha etkili ve avantajlıdır.

WordPress iyi bir içerik yönetim sistemidir

Iyi bir cms sistemi olarak wordpress fazla bilgiye sahip olamayan bir kullanıcının web sitesindeki bilgileri microsoft word’de çalışır gibi kolayca değiştirmesine imkan tanır. WordPress, joomla, expression engine, drupal gibi yazılımlardan farklı olarak web sitesinde değişikikler için daha çok zaman harcamadan yapmanızı sağlar. Küçük bir site olarak wordpress ile başlayıp, siteniz büyüdükçe wordpress uzmanından destek alarak sitenizi bir üst seviyeye kolayca taşıyabilirsiniz.

WordPress sosyal medya entegrasyon kolaylığına sahip

Bu günlerde sosyal medya interneti ve SEO çalışmalarını hızlı biçimde değiştireceğe benziyor. Sosyal networklerle ilgili pek çok eklenti, araç wordpress içerisinde kullanılabilir durumda. Okuyucunuzun facebook akışında web sitenizdeki yazılıarınızın otomatik çıkması, twitter daki takipçilerinizin sitenizdeki güncellemelerden haberdar olması, wordpress ile ücretsiz ve hazır araçlarla mümkün.
Flash tabanlı web sitesi yaptıran bir tekstil firması yöneticisi ile yaptığımız konuşmada gördük ki, web sitesi SEO için optimize edilmemiş ve kendisi web sitesini yaptırdığı kişi çağırmadan hiçbir şey yapamıyor. Sitesinin görünümü çok güzel olmasına rağmen, Google Analytics’ten haberi yok. Web sitesinde olan biteni göremiyor. Ne yazık ki çok para harcamasına rağmen, sadece bir web sitesi var ve içeriği sitesine yapışık durumda. Bu durum son derece rahatsız edici olduğu gibi kendisine yardım etme şansımız da web sitesini tamamen yenilemeden mümkün olmayacaktı. Malesef bu tarz göze hitap eden ama ziyaretçiyi getirecek google’a, hitap etmeyen ne ilk ne son olaydı. Üstelik site sahibinin elini kolunu bağlayarak gelecek planları için hiçbir anlam ifade etmiyordu.
Elbette başka platformlar da benzer sonuçları üretebilir. Ancak şirketlerin WordPress kullanmaları için pek çok neden var. en önemlisi maliyetleri düşerek, içeriğe odaklanıp, arama motoru optimizasyonunda daha başarılı olacak web sitelerine sahip olmak. Örneğin facebook veya google reklamı bile yapıyor olsanız, reklamınızın geleceği iniş sayfasının reklamıza özel hazırlanması gerekir. Her seferinde flash tasarımıyı arayıp, resim, yazı vb içeriği değiştirmesini istemeniz mümkün olmayacaktır.

Back to top