Blog


17 Aralık 2016


Yandex ile geçtiğimiz yıllarda tanıştık ve Google gibi Yandex de sadece arama motoru hizmetinden ibaret olmayan bir şirket ve Türkiye’de her geçen gün yeni servislerini hizmete sunmaya başlıyor. Yandex Haritalar, Navigasyon gibi birçok ücretsiz hizmeti bulunuyor. Yandex.Metrica’yı kısaca özetleyecek olursak, web sitelerinin trafiğini ölçmeye ve ziyaretçi davranışlarını takip etmeye fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Web sitesi sahipleri veya web sitesi sahipleri mutlaka Google Analytics hizmeti’nin sağladığı faydaları, analiz anlamında neler kazandırdığını çok iyi bilirler. Benzer bir hizmet olarak Analytics’e rakip olarak karşımıza çıkan Yandex.Metrica, Google Analytics tarafında sağlanan bir çok analiz aracını aynı şekilde fakat farklı ek özellikler ile bizlere sunuyor.

Kısaca sağladığı temel özellikleri sıralayacak olursak;

Web Sitenizde;

kimlerin,
hangi ilden,
hangi zaman ve saat dilimlerinde,
kaç dakika süre ile,
hangi sayfaları gezdiğini,
hangi tarayıcı kullandığını,
hangi ip ile giriş yaptığını,
hangi işletim sistemini kullandığını,
hangi websayfasından sitenize ulaştığını,
arama motoruyla geldiyse hangi sorguyla geldiğini gösteren bir uygulamadır.

Buraya kadar size Google Analytics’ten farklı gelmemiş olabilir. Fakat sıkı durun  websiteleri için bizce çok önemli olan farklı bir özelliği ise Yandex.Metrica Webvisor özelliği. Webvisor özelliğinin tanıtım sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yandex.Metrica Webvisor ne işe yarar?

Webvisor sayesinde sitenizin ziyaretçilerinin davranışlarını görebilir video formatında davranışlarını takip edebilirsiniz.

Oynatıcıyı kullanarak, ziyaretçilerinizin sitenizde yaptıkları tüm işlemleri, onların monitörlerine bakıyormuş gibi görebilirsiniz:

  • fare hareketlerini,
  • tıklamalarını,
  • sayfa gösterimlerini,
  • butonlara tıklanma ve form doldurulma aksiyonlarını,
  • metin seçilmesi ve kopyalamasını

Webvisor sayesinde Web siteniz ile ilgili neler yapabilirsiniz?

 

  • Ziyaretçilerin davranışları mouse hareketlerinden kendi gözünüzle görün,
  • Kullanıcı taraflı kullanılabilirlik testlerini yapın,
  • Sitenizdeki yapısal veya kurgusal hataları görün,

Yandex.Metrica kullanmanız için bir Yandex hesabınız olması yeterli. Kayıt sonrasında Yandex.Metrica kodunuzu Websitenizin yönetim panelinizde, tıpkı analytics kodunuzu yerleştirdiğiniz gibi sitenize yerleştirin ve birkaç gün sonra keyifle takip etmeye başlayın.

Netfikir Müşterisi iseniz Yandex.Metrika kodunu teknik destek bölümünden buraya tıklayarak talep edebilirsiniz.

 

Back to top